فوم آکوستیک

فوم آکوستیک

هنگامی که تصمیم به صداگیری دیوارهای منازل و یا دفتر کارویا استودیو های ضبط صدا  دارید، اولین موضوعی که به ذهن خطور می‌کند فوم آکوستیک است. این فوم یک فوم سلول باز است که به  عایق صوت و عایق صدا نیز شهرت دارد اولین گزینه برای صداگیری دیوارهای استودیوها و یا هر مکان دیگری که نیاز صداگیر می باشد . امّا قدم بعدی انتخاب صحیح  یک نوع از انواع مختلف عایقهای صداگیر است در گذشته از صداگیرهایی به ابعاد ۵۰*۵۰ و از جنس مقوا استقاده می شد با گذشت زمان وپی بردن به قابلیتهای فوم وبا توجه به خاصیت جذب صوت عالی فوم ، فوم در گروه عایق های صوتی ( آکوستیک ) قرار گرفت انواع فوم آکوستیکها به این شرح هستند : فوم آکوستیک صاف – عایق صوتی مکعب-فوم آکوستیک شیار دار – فوم آکوستیک شانه تخم مرغی – فوم آکوستیک هرمی   این فوم‌ها در طرح‌ها و شکلهای متفاوتی تهیه می‌شوند و  کاربرد متفاوتی نسبت به هم دارند . حال به مطالعه در خصوص هر کدام از فوم های آکوستیک می پردازیم . ضمنا یاد آور می شویم با توجه به نیاز کارفرما ، شرکت تولیدی یوروفوم توانایی دریافت سفارش وتحویل سفارشات می باشد .

 

انواع فوم آکوستیک

فوم آکوستیک صاف

در این نوع، پانلها مسطح و بدون شیار می‌باشند. این نوع فوم‌ آکوستیک، نسبت به انواع دیگر از قابلیّت صداگیری پایین‌تری برخوردار است. سطح صاف این نوع فوم باعث می‌شود بخش زیادی از امواج صدا پس از برگشت به سطح دوباره بازتاب پیدا کند. این فوم‌ها برای استودیوها که باید بازتاب و پژواک صدا در حداقل ممکن باشد توصیه نمیشود ..

بهتر است این فوم‌های صاف برای اماکنی که کنترل صدا از حساسیت کمتری برخوردار است استفاده شوند. برای پوشاندن دیوار و سقف سالن‌های سینما، مطب‌ها و بیمارستان‌ها و اتاق خواب و یا دیوار مشترک، میتوان از فوم‌های صاف استفاده کرد.از ترکیب کردن فوم‌های صاف با انواع دیگری از فوم‌های آکوستیک میتوان زیبایی و صداگیری بیشتری بهرمند شد ..

عایق صوتی مکعبی 

در هر پانل   مکعبی، مکعب‌های متعددی دیده می‌شود که با شیارهایی از هم جدا شده‌اند این نوع آکوستیک دارای طراحی خاص وزیبا هستند . صداگیری و جذب صوت آکوستیک مکعبی بیشتر از آکوستیک ساده و کمتر از شیاردار است. فوم آکوستیک مکعبی برای پوشش دیوارهای ادارات ، اتاق‌های کنفرانس و سالن‌های همایش بسیار مناسب است. استفاده از این نوع آکوستیک علاوه بر صداگیری دیوارها، محیط راچشم نواز و جذاب خواهد کرد.

فوم آکوستیک شیاردار

این نوع از آکوستیک در واقع همان  فوم آکوستیک صاف است که با ایجاد شیارهایی زیبا و منظم بر سطح فوم آکوستیک، این فوم‌ها از صداگیری بسیار بالایی برخوردار هستند و برای صداگیری جداره‌های اتاقک آسانسور،   دیوارها و سقف کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و  برای عایق صوتی اتاق کنترل مانیتورینگ و می‌تواند بسیار مناسب باشند در موقع نصب توجه داشته  باشیددر صورتی که نصاب فراموش کرد به ایشان یادآوری کنید پانلهای آکوستیک شیاردار را به صورت قرینه و رو به روی هم نصب کند، و یا اینکه شیارهای پانالها در جهت‌های متفاوت قرار گیرند، تا میزان صداگیری آنها به حداکثر ممکن برسد

 

 

فوم صداگیر شانه تخم مرغی

فوم آکوستیک شانه تخم مرغی از رایج‌ترین انواع آکوستیک است. این عایق کاملاً ضد صداست و بیشتر از آن برای پوشش دیوارها و سقف استودیوهای موسیقی استفاده می‌شود. طراحی این نوع فوم به شکلی است که امواج صدا را از جهت‌ها وزاوایای گوناگون دریافت و جذب می‌کند از این نوع فوم برای صداگیری دیوار و سقف استودیوهای ضبط موسیقی، اتاق فرمان واتاق کنترل مانیتورینگ و استودیوی شخصی، کارگاهها و کارخانجات که نیاز به صداگیری بالا دارند استفاده شود.

فوم آکوستیک هرمی

نوع هرمی، یکی دیگر از انواع فوم آکوستیک است. آکوستیک هرمی نیز مانند عایق شانه‌ تخم مرغی از نویزگیری بالایی برخوردار است. صداگیری آکوستیک هرمی و تخم‌مرغی چندان متفاوت نیست، تفاوت این دو نوع بیشتر  در زیبایی و ظاهرشان است